Jazdiť v zime bezpečne je predovšetkým o dobrej príprave: uistite sa, že je váš automobil v dobrom stave, vybavený vhodnými pneumatikami a šikovnými pomôckami na boj s nástrahami zimného počasia.

V zime sa počasie a podmienky na vozovke rýchlo a nečakane menia. Cesta sa môže počas  niekoľko málo minút zmeniť zo suchej na šmykľavú ľadovú plochu. Neočakávaná snehová fujavica môže spôsobiť niekoľkohodinové zápchy a nechať vodičov napospas nekonečnému státiu v kolónach.

Každý rok zastihnú prvé snehové zrážky mnoho vodičov nepripravených – s nečakanou zimnou nádielkou sa snažia pobiť v aute s letnými pneumatikami, ľad z okien zoškrabujú pomocou kreditných kariet a obalov na CD a sú nepríjemne prekvapení zamrznutými stieračmi.

Pripravte svoje auto na zimu

Jednou z najdôležitejších príprav, ktoré by mal vodič vykonať, je zimná „zdravotná prehliadka“ automobilu – najlepšie ešte kým teploty nezačnú klesať a rozhodne ešte pred samotným začiatkom zimy.

Skontrolujte všetky pneumatiky vrátane rezervy:

 • Moderné pneumatiky boli vyvinuté tak, aby vydržali tisíce a tisíce kilometrov; nerovnosti na cestách, ostré predmety a tiež obrubníky ich však môžu poškodiť. Dôkladne preto prehliadnite, či na bočniciach alebo dezéne pneumatiky nevznikli praskliny. Overte, či v dezéne neuviazli ostré predmety a či je rovnomerne opotrebovaný – nerovnomerné opotrebovanie môže ukazovať na zlé nastavenie podvozku. V tomto prípade auto odvezte do servisu.
 • Opotrebovávaním pneumatík sa mení tiež ich výkonnosť, čo môže mať vplyv na brzdnú dráhu vozidla. Preto pravidelne kontrolujte hĺbku dezénu. Novšie pneumatiky majú špeciálny indikátor hĺbky dezénu, ktorý vodiča upozorní, keď opotrebovanie dosiahne maxima. Nečakajte však, až sa priblížite ku kritickej hranici. Zimné pneumatiky by mali mať hĺbku dezénu aspoň 4 mm, aby bol zabezpečený dostatočný záber na zasnežených zimných vozovkách.
 • Skontrolujte, či tlak pneumatiky zodpovedá hodnotám uvedeným v manuáli auta.
 • Skontrolujte, či majú všetky pneumatiky čiapočky ventilov, ktoré ich chránia pred špinou a vlhkosťou.

Stav batérie:

Pokiaľ je batéria už staršia a má snímateľné kryty, skontrolujte hladinu elektrolytu a v prípade potreby doplňte destilovanou vodou.

Skontrolujte gumičky na stieračoch:

Opotrebované stierače nechávajú na čelnom skle špinavé šmuhy, čím obmedzujú viditeľnosť vo chvíli, kedy sa to najmenej hodí – pri daždi a fujaviciach. Najmä v zime je mimoriadne dôležité mať stierače v dobrom stave.

Namažte všetky gumové tesnenia na dverách:

Aby vám v zime nezamrzli dvere, včas namažte všetky gumová tesnenia.

Zabezpečte správne nastavenie reflektorov:

Vykonajte v servise prehliadku svetiel, aby reflektory nemohli obťažovať ostatných vodičov – pri niektorých moderných automobiloch totiž žiaria veľmi silno.

Skontrolujte množstvo nemrznúcej zmesi v ostrekovačoch a chladiči.

Používajte špeciálnu zimnú nemrznúcu zmes do ostrekovačov, aby ste mali istotu, že voda nezamrzne. Najdôležitejšie je skontrolovať, či je dostatok nemrznúcej zmesi v chladiči – vyhnete sa tak vážnemu poškodeniu motora.

Otestujte, či správne funguje vykurovanie.

V zime budete potrebovať dobré vykurovanie, ktoré si poradí so zahmleným sklom a zabezpečí váš komfort počas jazdy.

Skontrolujte vyhrievanie zadného skla.

V lete ho nepoužívate vôbec, v zime však zaručuje dobrú viditeľnosť.

Dodržiavajte odporúčané servisné intervaly

vášho automobilu, aby ste si mohli byť istí, že je vaše vozidlo v tom najlepšom stave aj bez špeciálnej zimnej prehliadky.

Obstarajte si užitočné pomôcky do auta

Na zimu tiež odporúčame obstarať si nasledujúce vybavenie, ktoré vám zaistia bezpečnejšiu a príjemnejšiu jazdu:

 • škrabku na ľad
 • metličku na sneh
 • kryty stieračov (pokiaľ parkujete vonku)
 • kábel na dobíjanie batérie
 • sadu snehových reťazí, pokiaľ sa chystáte do horských alebo severských regiónov
 • zimné rukavice a teplú zimnú bundu pre prípad poruchy
 • teplú prikrývku pre prípad, že uviaznete v zápche
 • baterku a najlepšie aj signalizačné svetlo pre prípad núdze

Rozmrazovač

Tiež majte po ruke – najlepšie v garáži – rozmrazovač zámkov pre prípad, že by dvere automobilu nešli otvoriť. Nenechávajte ho v aute.

Lekárnička

Rovnako ako po celý rok, aj v zime je povinnosťou mať v automobile plne vybavenú lekárničku, reflexnú vestu a trojuholník.

Nádrž

Pravidelne tiež kontrolujte stav nádrže, aby nehrozilo, že sa v dlhej zápche minie palivo.

A nakoniec:

než sa vydáte na cestu, je veľmi dôležité odstrániť z okienok všetok ľad a zmiesť sneh zo strechy a kapoty, kde by mohol obmedzovať výhľad. Sneh a špina by nemali zostať ani na reflektoroch a evidenčnom čísle.

Riadenie motorového vozidla v zime môže byť extrémne náročné a vyžaduje plnú pozornosť vodiča. So správnym zimným vybavením a správnou prípravou sa však nemusíte obávať. Najdôležitejšie je, aby vodič prispôsobil rýchlosť a štýl jazdy zimnej vozovke a počasiu, dodržiaval bezpečnú vzdialenosť a išiel opatrne.